4.2. Як садові товариства розраховуються за електроенергію

Проблема: розрахунки за спожиту електроенергію з постачальником,  ціна на електроенергію для членів садових товариств.

 

Садове товариство, як юридична особа, розраховується за спожиту електроенергію з постачальником за показаннями приладів комерційного обліку. Тобто згідно з показаннями лічильника, встановленого на вхідному трансформаторі. В більшості випадків на момент розрахунку, коштів зібраних з абонентів не вистачає для оплати рахунку. Як правило, Адміністрація садового товариства покриває нестачу коштом членських внесків. Нерідко, грошей все одно не вистачає, і спільнота потерпає через відключення електрики та штрафних санкцій, до яких вдається постачальник.

До боргів садового товариства призводять такі чинники:

  1. Розбіжності в спожитому обсязі електроенергії - спожитий юридичною особою обсяг завжди більший ніж сума спожитих обсягів всіх абонентів;
  2. Касовий розрив, бо кошти від абонентів приходять із запізненням.

Якщо проаналізувати причини цих чинників, то можна буде вжити заходів, які дозволять уникнути заборгованості перед постачальником.

 

1. Розбіжності у спожитому обсязі:

Різниця в обсязі  спожитої електроенергії виникає з наступних причин:

  • Фізичні втрати в мережі, які дуже важко порахувати. Втрати залежать від багатьох чинників та можуть змінюватись залежно від поточних процесів у мережі. На практиці потрібно зменшувати фізичні втрати, а саме:
  • використовувати кабелі та дроти, що відповідають навантаженню;
  • видаляти гілки,  розташовані поблизу ліній;
  • слідкувати за якістю з’єднань та перевіряти ізоляцію кабелів.

Все це безперечно дозволить суттєво знизити втрати та зменшити рахунок від постачальника. Але визначити обсяг втрат все одно буде неможливо без повного оснащення всіх абонентів системою дистанційного зчитування показників.

  • Розбіжності у фактично спожитих обсягах абонентів з обсягами, які вони повідомляють та оплачують. Це є поширеною практикою серед споживачів, коли вони декларують та оплачують менший обсяг, ніж вони спожили на справді.
  • Несплати абонентами спожитого обсягу. Враховуючи те, що в садовому товаристві важко здійснювати контроль за показниками лічильників, таких абонентів доволі багато.
  • Застарілі моделі лічильників з великою похибкою обліку. Старі моделі лічильників, у яких давно сплинув термін повірки, є нерідкістю в садових товариствах. Такі лічильники не так точно вимірюють спожитий обсяг у порівнянні з сучасними електронними.

 

2. Касовий розрив

Навіть сумлінні абоненти сплачують рахунки з урахуванням особистих обставин, таких як: отримання заробітної плати,  непередбачувані витрати, відрядження, відпустки тощо. Не можна сподіватись, що підприємство збере 100% необхідних коштів від абонентів, щоб своєчасно розрахуватись з постачальником.

Поради:

1.Розрахунок компенсаційних витрат на спожиту електроенергію

Садове товариство є неприбутковою організацією. Виходячи з цього садове товариство не може перепродавати електроенергію за ціною, що є вищою за ту, по якій електрика постачається в товариство. Розподіляючи електроенергію між споживачами, садове товариство несе витрати. Оскільки більшість чинників, що впливають на  розбіжності у спожитому обсязі, зазвичай важко визначити, компенсаційні витрати можна розрахувати на основі статистичних даних, зібраних за певний період (наприклад за рік)

 

Приклад розрахунку:

Садове товариство за рік отримало рахунків від РЕС на суму 3,786,000.00 грн

За рік за спожиту електроенергію члени садового товариства сплатили 2,904,450.00 грн

Дефіцит коштів, що було погашено коштом членських внесків, становив 3786000 -2904450 =881550 грн

Отже, садове товариство  отримало необхідних коштів в 1.3 рази менше ніж передбачено. 

3786000 /2904450=1.3

Ціна, за якою РЕС відпускає електроенергію, становить 1.68 грн за 1 кВт.

 

Якби члени садового товариства сплачували за один кіловат 1.68*1.3=2.19 грн, цих коштів в середньому за рік вистачило б на покриття дефіциту.

Оскільки садове товариство не може підвищувати ціну постачальника, то варто зазначити в рахунку для членів товариства, що ціна за 1 Квт електроенергії становить 1.68 грн, а також додатково сплачуються компенсаційні витрати, що становлять 0.51 грн (2.19-1.68) за 1 кВт електроенергії.

Слід зазначити, що всі розрахунки мають бути прозорими та зрозумілими для членів товариства, а способи розрахунків та розміри компенсаційних внесків бажано затвердити Загальними зборами. Це допоможе уникнути судових позовів та напруження у стосунках з членами товариства. Варто вживати заходи для контролю показників та зниження фізичних втрат в мережах. Це дозволить згодом знизити ціну компенсаційних витрат, оскільки ці заходи впливатимуть на зменшення в розбіжності спожитих обсягів.

 

2.Резервні кошти в садовому товаристві

Щоб вчасно розраховуватись з контрагентами, варто мати запас коштів в розмірі, який відповідає рахунку, що виставляється постачальником в середньому за місяць. Тобто варто сформувати резервний фонд, що складається з цільових внесків абонентів. Для кожного окремого абонента розмір внеску повинен відповідати сумі його середньомісячного споживання. Резервний фонд повинен покривати затримку з отриманням платежів від споживача (касовий розрив). Внесок у резервний фонд повинен поповнюватись у разі, якщо була погашена заборгованість абонента коштом внеску. Внесок повинен переглядатись у разі суттєвих змін у споживанні абонента. Внесок у резервний фонд повинен повертатись абоненту в разі припинення членства в садовому товаристві, якщо такий внесок не було витрачено на покриття заборгованості. Важливо вести детальний облік коштів резервного фонду, та звітувати членам товариства про поточні залишки та розмір фонду. Такі способи розрахунків бажано затвердити Загальними зборами.

 

3.Контроль показників електроенергії

Щоб налагодити процес, його треба контролювати. Уявіть собі, що ви керуєте машиною із зав’язаними очима. Саме таким чином більшість садових товариств ведуть облік спожитої електроенергії. Ми зібрали багато інформації про способи отримання показань з лічильників електроенергії в садових товариствах. З упевненістю можемо сказати, що у порівнянні з іншими способами єдиним дієвим є автоматизація передачі показників лічильників.

Лічильники, що здатні передавати показники дистанційно, дорожчі за звичайні, але це єдиний можливий спосіб реального контролю за споживанням абонента, а в перспективі - це потужний інструмент наведення ладу в обліку електроенергії.

 

Переваги для споживачів наступні:

  • При умові, що всі абоненти мають лічильники з дистанційним зняттям показників, можна визначити фізичні втрати в мережі, а отже справедливо розрахувати вартість компенсаційних витрат.
  • При умові, що всі абоненти мають лічильники з дистанційним зняттям показників, можна визначити реальних боржників, а отже уникнути ситуації, коли сумлінні абоненти покривають нестачу, що виникла з вини неплатників.
  • Можливість використовувати лічильники з денним та нічним тарифом для реальної економії, за умови що садове товариство це підтримує.

 

Переваги для адміністрації товариства:

  • Точний контроль за споживанням електроенергії;
  • Точне визначення боржників;
  • Заміна застарілих лічильників на більш точні електронні;
  • Можливість дистанційного відключення боржників, при умові, що лічильник обладнаний відповідним реле.

Способи заохочення до встановлення лічильників з автоматичною передачею даних

На жаль, не кожний член садового товариства може одразу дозволити собі встановити сучасний прилад обліку. Садове товариство має стимулювати перехід на сучасні автоматичні системи наступними заходами:

  • Затвердити необхідність використання таких приладів Зборами членів. Заздалегідь визначити термін встановлення таких лічильників та надати членам товариства достатній термін (декілька місяців) для їх встановлення.
  • Роз’яснювати членам товариства переваги встановлення електронних лічильників. Запровадити в садовому товаристві та затвердити Зборами членів можливість використання денного та нічного тарифу, що надасть можливість реальної економії для абонентів.
  • Встановити Загальними зборами вартість компенсаційних витрат для споживачів, що не мають лічильників з дистанційною передачею показників, мотивуючи це тим, що для таких абонентів садове товариство несе значно більші витрати, пов’язані з необхідністю фізичного відвідування контролером домогосподарства для перевірки показників.
  • Домовитись з виробниками/постачальниками лічильників про можливість розтермінування оплати вартості купівлі приладів для членів садового товариства.​